4715FS-12T-B10-D00
Manufacturer:
NMB
Part Number:
4715FS-12T-B10-D00
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 119X38MM 115VAC TERM
Manufacturer :
NMB
Category :
AC Fans
Air Flow :
70.0 CFM (1.96m³/min)
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
33.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
10.00W
Product Status :
Obsolete
RPM :
1900 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.120 in H2O (30.0 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
1.2 lbs (544.3 g)
Width :
38.00mm