SF11580A-1083HBL
Manufacturer:
Sunon
Part Number:
SF11580A-1083HBL
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Manufacturer :
Sunon
Category :
AC Fans
Air Flow :
31.0 CFM (0.868m³/min)
Approval Agency :
CSA, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
36.5dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
12.00W
Product Status :
Obsolete
RPM :
2850 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
0.75 lb (340.19 g)
Width :
38.00mm