EG1G-230-180-04
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
EG1G-230-180-04
Category:
AC Fans
Description:
EC CENTRIFUGAL BLOWER
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
619 CFM (17.33m³/min)
Approval Agency :
CSA, VDE, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower, Centrifugal
Features :
Ingress Protection :
Noise :
Operating Temperature :
Power (Watts) :
109W
Product Status :
Active
RPM :
4700 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 180mm L x 55.19mm H
Static Pressure :
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
Width :
30.38mm