A2D250-AA02-82
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
A2D250-AA02-82
Category:
AC Fans
Description:
AC AXIAL FAN
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
709.7 CFM (19.87m³/min)
Approval Agency :
CSA, CE, EAC, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial, 3 Phase
Features :
Thermal Overload Protection (TOP)
Ingress Protection :
IP44
Noise :
Operating Temperature :
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Power (Watts) :
160W
Product Status :
Active
RPM :
2950 RPM
Size / Dimension :
Round - 250mm Dia
Static Pressure :
1.204 in H2O (299.9 Pa)
Termination :
6 Wire Leads
Voltage - Rated :
400VAC
Weight :
Width :
82.50mm