EE1G-115-140-04
Part Number:
EE1G-115-140-04
Description:
AC CENTRIFUGAL BLOWER
Air Flow :
270.0 CFM (7.56m³/min)
Approval Agency :
CSA, VDE, UL
Noise :
64.0dB(A)
Operating Temperature :
122°F (50°C)
Power (Watts) :
195W
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 256.54mm L x 220mm H
Static Pressure :
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
Width :
130.0mm