15038PB-A0J-EA-00
Manufacturer:
NMB
Part Number:
15038PB-A0J-EA-00
Category:
AC Fans
Description:
FAN 150MM X 172MM X 38MM 100VAC
Manufacturer :
NMB
Category :
AC Fans
Air Flow :
102.3 CFM (2.86m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
38.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
18.00W
Product Status :
Active
RPM :
1650 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
0.243 in H2O (60.5 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
100VAC
Weight :
Width :
38.00mm