UF80A12/23-BWHR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
UF80A12/23-BWHR
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 115/230V WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
AC Fans
Air Flow :
30.0 CFM (0.840m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Dual Voltage
Ingress Protection :
Noise :
36.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
9.00W, 12.00W
Product Status :
Active
RPM :
3000 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
115/230VAC
Weight :
0.618 lb (280.32 g)
Width :
38.00mm