UF60D23-BWHR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
UF60D23-BWHR
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 60X30MM 230VAC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
AC Fans
Air Flow :
10.2 CFM (0.286m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
28.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
4.00W
Product Status :
Active
RPM :
3100 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
0.309 lb (140.16 g)
Width :
30.00mm