UF80A12-SWLR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
UF80A12-SWLR
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
AC Fans
Air Flow :
25.0 CFM (0.700m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
32.0dB(A)
Operating Temperature :
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Power (Watts) :
9.00W
Product Status :
Active
RPM :
2400 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
0.617 lbs (280.00 g)
Width :
38.00mm