FDA2-17251NBHT4F
Manufacturer:
Qualtek Electronics Corp.
Part Number:
FDA2-17251NBHT4F
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Category :
AC Fans
Air Flow :
250.0 CFM (7.00m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
59.0dB(A)
Operating Temperature :
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Power (Watts) :
25.00W
Product Status :
Active
RPM :
3100 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Static Pressure :
0.610 in H2O (151.9 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
2 lbs (907.2 g)
Width :
51.00mm