11938MB-A1J-EA-00
Manufacturer:
NMB
Part Number:
11938MB-A1J-EA-00
Category:
AC Fans
Description:
FAN 119MM X 38MM 115VAC TERMINAL
In Stock:
2
Manufacturer :
NMB
Category :
AC Fans
Air Flow :
49.4 CFM (1.38m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
28.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
5.50W
Product Status :
Active
RPM :
1450 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.070 in H2O (17.4 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
Width :
38.00mm