W2E142-CC13-16
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
W2E142-CC13-16
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 172X38MM 115VAC TERM
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
175.0 CFM (4.90m³/min)
Approval Agency :
CE, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
54.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
16.00W
Product Status :
Active
RPM :
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
2 lbs (907.2 g)
Width :
38.00mm