G4E180-AB09-15
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
G4E180-AB09-15
Category:
AC Fans
Description:
FAN BLWR CENT 261X125MM 115VAC
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
350.0 CFM (9.80m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower, Centrifugal
Features :
Ingress Protection :
Noise :
65.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
146W
Product Status :
Active
RPM :
Size / Dimension :
Rectangular - 261mm L x 281mm H (180mm Dia)
Static Pressure :
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
8.2 lbs (3.7 kg)
Width :
125.0mm