G2E108-AA05-44
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
G2E108-AA05-44
Category:
AC Fans
Description:
FAN BLWR CENT 159X115MM 115VAC
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
91.0 CFM (2.55m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower, Centrifugal
Features :
Ingress Protection :
Noise :
54.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
35.00W
Product Status :
Active
RPM :
Size / Dimension :
Rectangular - 159mm L x 168mm H (108mm Dia)
Static Pressure :
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
3 lbs (1.4 kg)
Width :
115.0mm