A2E250-AE65-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
A2E250-AE65-02
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 250X83MM BALL 230VAC
In Stock:
9
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
1024.0 CFM (28.67m³/min)
Approval Agency :
CCC, CE, GOST, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
73.0dB(A)
Operating Temperature :
-13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)
Power (Watts) :
165W
Product Status :
Active
RPM :
2750 RPM
Size / Dimension :
Round - 250mm Dia
Static Pressure :
0.522 in H2O (130.0 Pa)
Termination :
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
4.9 lbs (2.2 kg)
Width :
83.00mm