K2E225-RA40-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
K2E225-RA40-02
Category:
AC Fans
Description:
FAN IMPELLER 115VAC 225MM
In Stock:
20
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
Approval Agency :
CCC, CE, CSA
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
Operating Temperature :
-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Power (Watts) :
235W
Product Status :
Active
RPM :
2700 RPM
Size / Dimension :
Square - 270mm L x 270mm H
Static Pressure :
Termination :
4 Position Rectangular Connector
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
7.0 lbs (3.2 kg)
Width :
112.0mm