EE1G-230-180-06
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Part Number:
EE1G-230-180-06
Category:
AC Fans
Description:
BLOWER
In Stock:
2
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Category :
AC Fans
Air Flow :
500.0 CFM (14.00m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Blower, Centrifugal
Features :
Capacitor
Ingress Protection :
Noise :
64.0dB(A)
Operating Temperature :
140°F (60°C)
Power (Watts) :
180W
Product Status :
Active
RPM :
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 287mm L x 357mm H
Static Pressure :
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
Width :
177.0mm