OA180APL-11-1WB
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OA180APL-11-1WB
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 180X65MM 115VAC WIRE
In Stock:
12
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
AC Fans
Air Flow :
405.0 CFM (11.34m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
60.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Power (Watts) :
70.0W
Product Status :
Active
RPM :
3300 RPM
Size / Dimension :
Square - 180mm L x 180mm H
Static Pressure :
0.830 in H2O (206.7 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
4 lbs (1.8 kg)
Width :
65.00mm