OAB22599-22-1B
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OAB22599-22-1B
Category:
AC Fans
Description:
FAN IMP MTRZD 225X99 230V W/CAP
In Stock:
20
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
AC Fans
Air Flow :
770.0 CFM (21.56m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Permanent Split Capacitor Motor
Ingress Protection :
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
71.0dB
Operating Temperature :
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
Power (Watts) :
157W
Product Status :
Active
RPM :
2950 RPM
Size / Dimension :
Round - 225mm Dia
Static Pressure :
2.600 in H2O (647.7 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
5.1 lbs (2.3 kg)
Width :
99.00mm