OAB190-11-1
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OAB190-11-1
Category:
AC Fans
Description:
FAN IMP MTRZD 190X70 115V W/CAP
In Stock:
2
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
AC Fans
Air Flow :
370.0 CFM (10.36m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Motorized Impellers
Features :
Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
63.0dB
Operating Temperature :
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
Power (Watts) :
65.0W
Product Status :
Active
RPM :
2700 RPM
Size / Dimension :
Round - 190mm Dia
Static Pressure :
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
120VAC
Weight :
Width :
70.00mm