OA80AP-11-1WB1855
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OA80AP-11-1WB1855
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC WIRE
In Stock:
51
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
AC Fans
Air Flow :
33.0 CFM (0.924m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
35.0dB
Operating Temperature :
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Power (Watts) :
13.00W
Product Status :
Active
RPM :
3200 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
0.95 lb (430.91 g)
Width :
38.00mm