OA205AN-11-1TB1856
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OA205AN-11-1TB1856
Category:
AC Fans
Description:
FAN AXIAL 205X72MM 115VAC TERM
In Stock:
143
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
AC Fans
Air Flow :
590.0 CFM (16.52m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV, UR
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
67.0dB
Operating Temperature :
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Power (Watts) :
80.0W
Product Status :
Active
RPM :
3000 RPM
Size / Dimension :
Square - 205mm L x 205mm H
Static Pressure :
0.860 in H2O (214.2 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
5.1 lbs (2.3 kg)
Width :
72.00mm