FAD1-12025DHLW12
Manufacturer:
Qualtek Electronics Corp.
Part Number:
FAD1-12025DHLW12
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 120X25.5MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
71.8 CFM (2.01m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Hydrodynamic
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
34.4dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
2.4 W
Product Status :
Active
RPM :
1800 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
0.093 in H2O (23.2 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.344 lb (156.04 g)
Width :
25.50mm