FAD1-06025CHLW12
Manufacturer:
Qualtek Electronics Corp.
Part Number:
FAD1-06025CHLW12
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
13.2 CFM (0.370m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Hydrodynamic
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
18.1dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
480 mW
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
RPM :
2500 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.063 in H2O (15.7 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.117 lb (53.07 g)
Width :
25.00mm