FAD1-05010BHHW11
Manufacturer:
Qualtek Electronics Corp.
Part Number:
FAD1-05010BHHW11
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE
Manufacturer :
Qualtek Electronics Corp.
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
10.3 CFM (0.289m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Hydrodynamic
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
27.5dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
1.1 W
Product Status :
Active
RPM :
5000 RPM
Size / Dimension :
Square - 50mm L x 50mm H
Static Pressure :
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
5VDC
Weight :
0.04 lb (18.14 g)
Width :
10.50mm