G4028H12B2-RSR-WS
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
G4028H12B2-RSR-WS
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
16.0 CFM (0.448m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Alarm Sensor, Locked Rotor Sensor
Ingress Protection :
Noise :
41.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
10000 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.570 in H2O (142.0 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.111 lb (50.35 g)
Width :
28.00mm