G8015X24B1-AGR-EM
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
G8015X24B1-AGR-EM
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 80X15.3MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
43.0 CFM (1.20m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP57 - Dust Protected, Waterproof
Noise :
40.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
4800 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.128 lb (58.06 g)
Width :
15.30mm