F8025X24B1-FHR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
F8025X24B1-FHR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
53.0 CFM (1.48m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
39.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
4200 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.182 lb (82.55 g)
Width :
25.00mm