06015VA-12P-AA-00
Manufacturer:
NMB
Part Number:
06015VA-12P-AA-00
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
NMB
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
19.4 CFM (0.543m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
36.5dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
1.6 W
Product Status :
Active
RPM :
5600 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
15.00mm