06020SA-24L-EA-00
Manufacturer:
NMB
Part Number:
06020SA-24L-EA-00
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
NMB
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
16.6 CFM (0.465m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
26.0dB
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
1.2 W
Product Status :
Active
RPM :
3600 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.123 lb (55.79 g)
Width :
20.00mm