F6025H12B-FHR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
F6025H12B-FHR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
20.0 CFM (0.560m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
32.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
4200 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.260 in H2O (64.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.139 lb (63.05 g)
Width :
25.00mm