04010SA-12M-AT-D0
Manufacturer:
NMB
Part Number:
04010SA-12M-AT-D0
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
NMB
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
5.6 CFM (0.157m³/min)
Approval Agency :
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
24.5dB
Operating Temperature :
Power (Watts) :
600 mW
Product Status :
Active
RPM :
6500 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.150 in H2O (37.3 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
10.00mm