EFB1724SHG
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
EFB1724SHG
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
325.0 CFM (9.10m³/min)
Approval Agency :
CE, CSA, UL, VDE
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Locked Rotor Protection
Ingress Protection :
Noise :
59.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
28.08 W
Product Status :
Active
RPM :
4300 RPM
Size / Dimension :
Round - 172mm Dia
Static Pressure :
1.083 in H2O (269.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
1.9 lbs (861.8 g)
Width :
50.80mm