12038VE-12Q-GT-00
Manufacturer:
NMB
Part Number:
12038VE-12Q-GT-00
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
NMB
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
215.7 CFM (6.04m³/min)
Approval Agency :
CE, cULus, VDE
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Noise :
62.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
27 W
Product Status :
Active
RPM :
5700 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
1.150 in H2O (286.5 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
38.00mm