DC1203848W2B-BT0
Part Number:
DC1203848W2B-BT0
Description:
FAN 120X38MM 48VDC PWM/TACH
Air Flow :
178.4 CFM (5.00m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus
Features :
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
54.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
74.4 W
RPM :
4200 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
0.940 in H2O (234.1 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
48VDC
Weight :
Width :
38.00mm