DC1202512M2B-2T0
Manufacturer:
Wakefield Thermal
Part Number:
DC1202512M2B-2T0
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Wakefield Thermal
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
86.9 CFM (2.43m³/min)
Approval Agency :
CE, cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Locked Rotor Protection
Ingress Protection :
Noise :
42.0dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
5.76 W
Product Status :
Active
RPM :
2800 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
0.280 in H2O (69.7 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.508 lb (230.42 g)
Width :
25.00mm