EE40101S1-1000U-999
Manufacturer:
Sunon
Part Number:
EE40101S1-1000U-999
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Sunon
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
8.2 CFM (0.230m³/min)
Approval Agency :
CE, CUR, TUV, UL
Bearing Type :
Sleeve
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
28.2dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
990 mW
Product Status :
Active
RPM :
7300 RPM
Size / Dimension :
Square - 40mm L x 40mm H
Static Pressure :
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.036 lb (16.33 g)
Width :
10.00mm