MA1751X24B-FSR-CC
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MA1751X24B-FSR-CC
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
290.6 CFM (8.14m³/min)
Approval Agency :
cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Conformal Coating, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
63.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
3400 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
0.780 in H2O (194.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
1.7 lbs (771.1 g)
Width :
50.80mm