MA1751U48B-FSR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MA1751U48B-FSR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
324.8 CFM (9.09m³/min)
Approval Agency :
cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
66.2dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
3800 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
0.980 in H2O (244.0 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
48VDC
Weight :
1.7 lbs (771.1 g)
Width :
50.80mm