MR1238H24B-FSR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MR1238H24B-FSR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
235.0 CFM (6.58m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
64.6dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
4500 RPM
Size / Dimension :
Square - 120mm L x 120mm H
Static Pressure :
1.075 in H2O (267.8 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.838 lb (380.11 g)
Width :
38.00mm