MQ6038L24B-FSR-PC
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MQ6038L24B-FSR-PC
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
44.5 CFM (1.25m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Ingress Protection :
Noise :
53.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
8000 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.910 in H2O (226.7 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.234 lb (106.14 g)
Width :
38.00mm