MD9238H48B-FSR-CC
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MD9238H48B-FSR-CC
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
100.7 CFM (2.82m³/min)
Approval Agency :
CE, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Conformal Coating, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
53.5dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
4400 RPM
Size / Dimension :
Square - 92mm L x 92mm H
Static Pressure :
0.600 in H2O (149.5 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
48VDC
Weight :
0.397 lb (180.08 g)
Width :
38.00mm