MQ8038L24B-FSR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
MQ8038L24B-FSR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
61.5 CFM (1.72m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
49.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
4500 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.490 in H2O (122.1 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
24VDC
Weight :
0.397 lb (180.08 g)
Width :
38.00mm