F1238E12B1-FSR-L24
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
F1238E12B1-FSR-L24
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE
In Stock:
5
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
126.0 CFM (3.53m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
43.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
2800 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.280 in H2O (69.7 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.536 lb (243.13 g)
Width :
38.00mm