F1238S12BT-FSR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
F1238S12BT-FSR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC TERM
In Stock:
5
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
83.0 CFM (2.32m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Ingress Protection :
Noise :
34.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
1800 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.536 lb (243.13 g)
Width :
38.00mm