F1238E48B-FHR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
F1238E48B-FHR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 119X38MM 48VDC WIRE
In Stock:
2
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
121.0 CFM (3.39m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart
Ingress Protection :
Noise :
44.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
3300 RPM
Size / Dimension :
Square - 119mm L x 119mm H
Static Pressure :
0.330 in H2O (82.2 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
48VDC
Weight :
0.097 lb (44 g)
Width :
38.00mm