ME6038L12B2-FSR
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
ME6038L12B2-FSR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
35.5 CFM (0.994m³/min)
Approval Agency :
cUL, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Locked Rotor Sensor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
Noise :
48.5dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
6000 RPM
Size / Dimension :
Square - 60mm L x 60mm H
Static Pressure :
0.520 in H2O (129.5 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.23 lb (104.33 g)
Width :
38.00mm