FFB0812EHE-F00
Manufacturer:
Delta Electronics / Fans
Part Number:
FFB0812EHE-F00
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer :
Delta Electronics / Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
80.2 CFM (2.25m³/min)
Approval Agency :
CE, CSA, UL, VDE
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
52.5dB(A)
Operating Temperature :
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts) :
10.8 W
Product Status :
Active
RPM :
5700 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.812 in H2O (202.3 Pa)
Termination :
3 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.375 lb (170.1 g)
Width :
38.00mm