F8025H12B-FHR-EM
Manufacturer:
Mechatronics
Part Number:
F8025H12B-FHR-EM
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
In Stock:
57
Manufacturer :
Mechatronics
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
40.0 CFM (1.12m³/min)
Approval Agency :
CE, cUL, TUV, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP57 - Dust Protected, Waterproof
Noise :
32.0dB(A)
Operating Temperature :
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
3200 RPM
Size / Dimension :
Square - 80mm L x 80mm H
Static Pressure :
0.170 in H2O (42.3 Pa)
Termination :
2 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
0.182 lb (82.55 g)
Width :
25.00mm