OD172SAP-12HHB10A
Manufacturer:
Orion Fans
Part Number:
OD172SAP-12HHB10A
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
In Stock:
12
Manufacturer :
Orion Fans
Category :
DC Brushless Fans (BLDC)
Air Flow :
290.0 CFM (8.12m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Ingress Protection :
Noise :
56.0dB
Operating Temperature :
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Power (Watts) :
Product Status :
Active
RPM :
3800 RPM
Size / Dimension :
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Static Pressure :
0.930 in H2O (231.7 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
12VDC
Weight :
Width :
51.00mm